Koło Naukowe Gospodarki i Administracji Publicznej

Koło Naukowe Gospodarki i Administracji Publicznej (GAP) rozpoczęło swoją działalność w 2000 roku, z inicjatywy studentów specjalności GAP. Swojego poparcia, nie tylko merytorycznego udzieliły nam władze Katedry GAP, przy której przyszło nam funkcjonować. Naszymi pierwszymi opiekunami zgodzili się zostać prof. dr hab. Jerzy Hausner oraz dr Marek Benio. Obecnie funkcję tę pełni dr Norbert Laurisz.

Dzisiejsze Koło Naukowe GAP to grupa młodych, energicznych osób, które z chęcią podejmują się różnych, nawet tych mniej konwencjonalnych wyzwań. Działalność KN GAP jest szeroko znana wśród studentów i pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego, a wiele spośród przeprowadzonych projektów obiło się szerokim echem w Krakowie i nie tylko.

W roku 2010/2011 Koło Naukowe GAP obchodzi 10-lecie istnienia. W kręgu zainteresowań Koła znajdują się kwestie związane z działalnością sektora publicznego, polityki, dziennikarstwa. Jednocześnie działalność Koła jest rozszerzona o działalność projektową i artystyczną. Studia na GAPie słyną z wyjątkowej, przyjacielskiej atmosfery. Koło Naukowe GAP wpisuje się w ten klimat! Oferujemy studentom współpracę w miłym zespole, wsparcie projektów, dostęp do urządzeń i materiałów biurowych, ciekawe szkolenia, wyjazdy na sympozja GAP, dobrą zabawę, mnóstwo znajomych i imprezy integracyjne. Co robimy dokładnie:

Konferencje i debaty

Organizujemy konferencje. Dotychczas miały miejsce: „Absolwent na rynku pracy”, „Tydzień kobiet”, „Europarlament od kuchni”, „Tydzień Ekonomii Społecznej” czy „Energetyczne kontrowersje”, „25-lecie Transformacji Ustrojowej w Polsce”.

Posiadamy zespół doświadczonych uczestników debat. Debaty oksfordzkie to nasza specjalność. Debatujemy na tematy bardziej poważne lub te mniej na serio, które odbywają się nawet podczas imprez. Ruszamy z szeroko zakrojonym projektem Liga Debat Oksfordzkich, który będzie angażował kilkanaście drużyn z krakowskich uczelni. Świetna zabawa i szlifowanie umiejętności skutecznej argumentacji gwarantowane! A na zwycięzców czekają nagrody!

Sympozja Naukowe

Koło Naukowe GAP zabiera także głos na każdym Sympozjum „Współczesna Gospodarka i Administracja Publiczna”. Prezes Koła deleguje kilkunastu najaktywniejszych członków na wspomniane wydarzenie. W ramach wspomnianych sympozjów wydawana jest „Gazeta Sympozjalna” która trafia w ręce wszystkich gości sympozjum w której członkowie Koła publikują swoje artykuły.  Współpracujemy z mediami, np. w grudniu 2010 r. w tygodniku Polityka, pojawił się artykuł stworzony przy współpracy z członkami KN GAP.

Często, podczas paneli dyskusyjnych w trakcie trwania sympozjów GAP, studenci Koła zabierają głos i biorą udział w debatach oksfordzkich, którym przysłuchują się najważniejsze osoby w Państwie z ministrami resortów na czele. Organizujemy konkursy na staże w działach centralnych banków czy ministerstw oraz największych polskich przedsiębiorstw.

Klub Dyskusyjny

Klub Dyskusyjny GAP to projekt KN GAP skierowany do studentów, którzy w przyjemnej, pozauczelnianej atmosferze, chcą podyskutować o tematach dot. zagadnień życia publicznego, ekonomii czy rozrywki. Dużym plusem spotkań, jest fakt iż omawiane tematy łączą się z tematyką wiodącą na kolejnym Sympozjum. Niepodważalnym atutem jest również obecność profesora Jacka Klicha, który pełni rolę eksperta, arbitra i „dobrego ducha” dyskusji.

Debata Prezydencka

Angażujemy się bezstronnie w lokalne życie polityczne. 15 listopada 2010 r. KN GAP, przy współpracy z KN Homo-Politicus, zorganizowaliśmy debatę dla kandydatów na Urząd Prezydenta Krakowa w które wzięli udział najważniejsi kandydaci.

Spotkania VIP GAP

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się spotkania „VIP GAP” ze znanymi i interesującymi osobowościami medialnymi. Na zaproszenie Koła gościli już m.in.: Adam Michnik, Grzegorz Miecugow, Jerzy Stuhr, Marcin Meller, Kamil Durczok, Czesław Mozil, Maria Peszek czy Marek Niedźwiedzki.

DowciPakery

Organizowaliśmy nawet przeglądy kabaretów! W maju 2009 r. odbyła się pierwsza edycja przeglądu amatorskich kabaretów. Druga edycja odbyła się w ramach „Juwenaliów Krakowskich”, rozdzielona została na dwa dni, a wielki finał zgromadził blisko czterystu widzów. Profesjonalne jury pod przewodnictwem Lidii Bogaczówny i Grzegorza Miecugowa wybrało i nagrodziło młode ekipy, które być może kiedyś będą stanowić czołówkę polskiego kabaretu.

Organizujemy inne wydarzenia artystyczne. W styczniu 2011 roku w Klubie Pod Jaszczurami, zorganizowaliśmy pierwszy Wieczór Klubowy dla środowiska GAP. Gwiazdą wieczoru był legendarny bard, muzyk, kompozytor: Przemysław Gintrowski. Świetnym pomysłem okazał się również Wieczór Klubowy, którego motywem przewodnim była kultura żydowska. Głównym punktem programu był koncert zespołu Klezmafour – finalistów ostatniej edycji programu Must Be The Music oraz uczestników Openera w Gdyni.

Szkolenia

KN GAP organizuje i uczestniczy w szkoleniach dla członków i studentów, dzięki którym zdobywają oni ciekawe umiejętności poparte certyfikatami, np. w maju 2009 prowadzone przez stowarzyszenie Przedsiębiorczość Szansa Dla Młodych- „Umiejętności sprzedażowe w pracy, biznesie i w życiu codziennym”, w grudniu 2010 szkolenie – „Jak pisać prace naukowe?”.

Działalność charytatywna

KN GAP angażuje się także w działalność charytatywną. O kilku lat bierzemy  czynny udział w projekcie „Szlachetna Paczka”.

W ramach działalności Koło jest obecne na wszystkich uczelnianych targach i wydarzeniach takich jak Dni Otwarte czy Targi Kół Naukowych.

Jednocześnie Koło Naukowe GAP włącza się na bieżąco w działalność naukową i pozanaukową Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej, Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej, Fundacji GAP oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W nadchodzącym czasie planowana jest kontynuacja aktywnej działalności oraz specjalne wydarzenia z okazji 10-lecia Koła Naukowego GAP.


Opiekun organizacji

dr Norbert Laurisz (norbert.laurisz@uek.krakow.pl)

Kontakt:

Email:
kngapu@gmail.com

Created by KNI UEK

Created by BlackTie.co